مجید پزشکی | دكتر مادان كاتاريا

 

آشنایی با مجید پزشکی

 
  مقالات  
     
 


1390/06/21
برگزاري همايش خنده در جزيره كيش


به همت مؤسسه‌ي نيكوكاري مهرآفرين و به منظور كمك به نيازمندان تحت پوشش اين مؤسسه در تاريخ 4 بهمن ماه 1388  همايشي تحت عنوان «خنده و شادي» در جزيره كيش برگزار شد كه استقبال چشمگير ساكنان و ميهمانان نيكوكار اين جزيره‌ي زيبا را به دنبال داشت؛ تا جايي كه همه‌ي صندلي‌هاي سالن چهارصد نفره پر شد و شماري ناچار شدند ايستاده برنامه را دنبال كنند. در اين همايش كه برگزاري آن از آغاز تا پايان نزديك به دو ساعت طول كشيد، مجيد پزشكي پس از ايراد سخنراني كوتاهي درباره‌ي سودمندي‌هاي خنده و نياز روزافزون گروه‌هاي گوناگون مردم به خنديدن در اين دوره‌ي پراسترس و پرتنش، به اجراي تكنيك‌هاي مختلف يوگاي خنده پرداخت. پيش از اجراي تكنيك‌ها از شركت‌كنندگان خواسته شد به بررسي حالت جسماني و رواني خود بپردازند تا تأثير خنده را در دگرگون كردن سريع اين حالات از نزديك مشاهده و احساس كنند. پس از اجراي تكنيك‌هاي خنده وقتي از شركت‌كنندگان خواسته شد يك بار ديگر به بررسي حالت جسماني و رواني خود بپردازند، همگي به وقوع دگرگوني‌هاي مثبت اذعان كردند. اين دگرگوني‌ها از چهره‌ي شاد و بشاش، چشمان درخشان و روحيه‌ي بالاي آنان به‌خوبي پيدا بود.
از جمله تكنيك‌هاي خنده كه در اين همايش اجرا شد مي‌توان به خنده‌ي كششي، خنده‌ي بوييدن گل، خنده به كمك حبس نفس و خنده‌ي گفت‌وگوي تلفني اشاره كرد. همكاري جمعيت چهارصد نفره ـ كه در ميان ايشان چند تن از اعضاي باشگاه‌هاي خنده‌ي تهران نيز حضور داشتند ـ در اجراي اين تكنيك‌ها باعث شد فضاي سالن همايش از صداي قهقهه‌ي خنده آكنده شود و ستون‌ها به لرزه درآيد. همه به چشم خود شاهد بودند كه چگونه مي‌توان بدون هيچ دليلي خنديد و براي خنديدن دنبال انگيزه‌هاي بزرگ نگشت. خنده‌هاي برخي چنان عميق بود كه به زحمت مي‌توانستند جلوي خنديدنشان را بگيرند و خود را براي اجراي گام بعدي آماده كنند. برخي نيز به دليل شدت خنده اشك در چشمانشان جمع شده‌ بود و در به در دنبال دستمال كاغذي مي‌گشتند!
در گام پاياني برنامه از چند تن از كودكان حاضر در سالن دعوت شد روي صحنه بيايند و با هم در مسابقه‌ي خنده شركت كنند. خنديدن كودكان روي صحنه همان و همراهي حاضران در سالن با آنان همان. خنده‌هاي آن كودكان نازنين به قدري شيرين و دلنشين و خنده‌آور بود كه به جرأت مي‌توانم بگويم كسي را ياراي آن نبود به خنده‌هاي آنان نخندد و چگونه خنديدن را از ايشان نياموزد. (همين جا بايد اشاره كنم كودكان الگوي خوبي براي يادگيري بدون دليل خنديدن هستند.)
 در پايان جلسه همه با چهره‌هايي شاد و خندان و روحيه‌اي دگرگون سالن را ترك كردند و خواستار اجراي دوباره‌ي چنين همايشي در آينده شدند. من نيز خوشحال از اين كه باز شماري را به مسير خنديدن و شاد زيستن هدايت كرده‌ام آمادگي خود را براي هرگونه همايش مشابهي اعلام كردم. 
     
 
 
 
 
     
   
 
 

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سايت باشگاه خنده و تندرستی ایران مي باشد. طراحی سایت توسط ایکامیران